PRAG

Neretko nazivan Zlatnim gradom, Prag leži na reci Vltavi i poznat je kao grad sa najbolje očuvanim starim jezgrom na tlu cele Evrope. Upravo to ga  i svrstava u red atraktivnijih i posećenijih evropskih destinacija.

Staro gradsko jezgro Praga nalazi se i na listi UNESCO svetske baštine.

Pozicioniranost Praga posebno je zanimljiva, budući da se neretko navodi da je u pitanju grad koji leži u pravom pravcatom srcu Evrope, ali i u samom centru zemlje, uzevši u obzir da je udaljenost Praga od svih granica Češke gotovo istovetna.

U glavnom i najvećem gradu Češke preovlađuje umereno kontinentalna klima, sa toplim i vlažnim letima, oštrim zimama i značajnom količinom padavina. Najtopliji meseci su juni, juli i avgust, sa prosečnim dnevnim temperaturama vazduha između 37 i 38 stepeni Celzijusa, mada je i septembar, sa temperaturom od oko 33 stepena prijatan. Najniže temperature vazduha su u periodu od novembra do marta i kreću se u proseku od 17 do 19 stepeni.

BELVI u ponudi ima autobuske i avio aranžmane za Prag, koji su sa puno pažnje osmišljeni, tako da turistima nude brojne mogućnosti za bolje upoznavanje Zlatnog grada.

Staro gradsko jezgro Praga

Sasvim sigurno, prva i osnovna asocijacija mnogima na Grad hiljadu tornjeva, kako se još Prag naziva, jeste staro jezgro grada. Budući odlično očuvano, posetiocima nudi priliku da se izbliza upoznaju bolje sa izuzetno bogatom istorijom današnjeg glavnog grada Češke.

Na potezu između čuvenog Karlovog mosta, koji je jedan od simbola Praga i Vaclavskog trga, nalazi se Starogradski trg. Budući da je upravo ta staza u periodu srednjeg veka vodila od današnjeg Trga republike, na kome se nalazila palata do katedrale, to se potez od Vaclavskog trga do pomenutog mosta neretko naziva i Kraljevskom stazom. Crkva Svetog Nikole, izgrađena u stilu baroka i Tinska katedrala, glavne su znamenitosti u tom delu starog jezgra.

Upravo na Starogradskom trgu stanovnici Praga i turisti uživaju u Božićnoj pijaci koja je tu postavljena, ali i u dočeku Nove godine, koji se tradicionalno upravo na tom trgu i obeležava. A na tom trgu se nalazi i spomenik češkom reformatoru, Janu Husu.

Jedan od prepoznatljivih simbola Praga, uz Karlov most, svakako je i Astronomski sat.

Karlov most

Pešački most dužine 515 metara i širine nešto veće od 30, izgrađen je po naredbi češkog kralja Karla IV, koji je bio i car Svetog Rimskog carstva. Na tom mestu se ranije nalazio Juditin most, koji je stradao 1342. tokom poplava. Godine 1357. kralj Karlo IV naređuje da se na mestu Juditinog mosta podigne novi.

Duž celog mosta, sa obe strane, nalaze se statue, što šetnju Karlovim mostom čini još zanimljivijom. Ipak, koliko god delovale autentično, mnoge od tih statua zapravo su kopije, dok se originali čuvaju u Narodnom muzeju.

Većina statua izrađena je tokom 18. veka, mada je statua Jovana ili Jana Nepomuka, češkog sveca, bila prva među njima, budući da je izrađena još 1683. godine.

Zanimljivo je pomenuti i lokalnu legendu, koja se vezuje uz statuu ovog češkog sveca. Naime, po naredbi tadašnjeg češkog kralja, Jan je 1393. bačen u reku, mada je u prvim decenijama 18. veka kanonizovan. Statua njemu posvećena na Karlovom mostu nalazi se baš na mestu sa koga je, veruje se i bačen u reku.

Ukoliko stavite ruku na donji deo ove statue i zamislite želju, sva je prilika da će vam se i ispuniti. Tako bar navodi lokalno verovanje, pa ne zaboravite na to kada budete posećivali Prag.

PONUDU ZA PRAG 2024 MOŽETE VIDETI OVDE…